
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 46.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polyester |
| Housing Material | Plastic |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Style | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
Stock: 276
Distributors
pcbx
Unit Price$0.62569
Ext.Price$0.62569
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.62569 | $0.62569 |
| 10 | $0.53058 | $5.30580 |
| 25 | $0.50251 | $12.56275 |
| 50 | $0.47592 | $23.79600 |
| 100 | $0.45075 | $45.07500 |
| 300 | $0.42584 | $127.75200 |
| 500 | $0.40231 | $201.15500 |
| 1000 | $0.38310 | $383.10000 |
| 3000 | $0.36306 | $1089.18000 |
| 5000 | $0.34407 | $1720.35000 |
